Mjenjačnica "Kali" Banja Luka,Obilićevo-Mejdan

+387 65 581 720

E-mail: milica71bojic@gmail.com

Autor Administrator

Kurs Franke

 

 +387 65 581 720    +387 65 673 670


Švajcarski franak je valuta koja se kao sredstvo plaćanja koristi u Švicarskoj i Linheštajnu. Ne tako davno i sami smo doživjeli neugodno iznenađenje te udar na svoj budžet – radilo se, naravno, o onim licima čiji su krediti valutnom klauzulom bili vezani za kurs švicarskog franka. Švicarski je franak prošle godine dostigao magičnu granicu od 1,20 švicarskih franaka za jedan euro.

Kurs švicarskog franka nije zadavao financijske probleme samo nama, već je cijela Evropa bila pogođena ovim neočekivanim porastom. Do porasta kursa švicarske franke došlo je uglavnom zbog rastuće krize u američkoj i evropskoj privredi. S obzirom na nerede u Grčkoj koja se zadužila preko svih granica i Španije koja je također pala kao žrtva opšte privredne krize ­nije uopšte čudno da je takva nestabilna potička i ekonomska situacija u Evropi dovela do sve veće potražnje za frankom na svjetskom nivou, koji, dakako, važi kao najstabilnija i najsigurnija svjetska valuta a što je za posljedicu imalo i rast kursa švicarskog franka.

Mešetari na financijskim tržištima su upravo u švicarskom franku vidjeli valutu koja će ostati stabilna čak i ako euro propadne. Tako je švicarski franak od omiljene i stabilne valute mnogih postao evropski neprijatelj broj 1 i jedna od volatilnijh valuta toga vremena sa čestim promjenama kursa švicarskog franka.

Švicarska kao država je u istoriji bila poznata po bankarstvu. Neutralna zona u doba željezne zavjese bila je poprilično sigurno utočište za novac mnogih kompanija, poslovnih ljudi i komercijalnih banaka. Još prije više od 300 godina švicarski su se bankari obavezali na diskreciju vezanu za vlasnike računa u njihovim bankama, pa su tako u njima svoj novac mogli držati svi – od utajivača poreza do predsjednika država i centralnih banaka po najpovoljnijim uslovima.

Švicarske banke su postale sinonim među plemstvom koje je svoj novac krilo bježeći od bijesnih revolucionara. Opšte poznata je činjenica da su nacisti čuvali zlato koje su opljačkali u svojim pohodima upravo u švicarskim bankama. Švicarska svoj ugled duguje upravo novcu, pa stoga ne čudi da je švicarski franak oduvijek bio jako poželjna valuta i da je njegov kurs bio konzervativno stabilan. Jedno od rijetkih razdoblja u istoriji kada je kurs franke doživio pad bilo je razdoblje velike depresije 1939. godine kada je u samo jednom danu devalvirao za čak 30%.

Za stabilnost kursa švicarskog franka zadužena je Švicarska Narodna Banka koja grčevito brani franak od špekulanata koji žele na vještački način sniziti njegov kurs kako bi se euro održao stabilnim te na taj način pomoći švicarskoj nacionalnoj ekonomiji da lakše prebrodi krizna radoblja.

Bez obzira kako bilo, popularni je švicarski franak jedna od najstabilnijih evropskih valuta i zauzima visoko mjesto na svjetskim financijskim tržištima. Bez sumnje da će njegov kurs ostati visok, pa je preporučljivo ne dizati kredite koji su vezani za kurs švicarskog franka, dok je štednja u francima preporučljiva barem u ovom trenutnom razdoblju dok se financijska tržišta ne konsolidiraju.

 

Kategorija: